Stanovisko Pramenů k slovenskému referendu o rodině

6. února 2015 v 0:16 | Tomáš Bílek
Komunita Prameny na poušti (PNP) sleduje s rozpaky polarizaci společenské situace na Slovensku. Máme za to, že správným misijním přístupem má být primárně obnova cest a stavění mostů k srdcím hledajících lidí. Uvědomujeme si, že v určitých případech je legitimní, pokud politická reprezentace podnikne systémová legislativní opatření pro podporu rodiny a etických výdobýtků. Nejsme si však jisti, zda referendum je vhodným politickým instrumentem, zvláště pokud (byť jen implicitně) podněcuje nenávist a nepochopení řady spoluobčanů vůči homosexuálně orientovaným lidem. Atmosféra kulturní války a prohlubování příkopů mezi lidmi není, podle našeho stanoviska, žádoucí za situace, kdy i případný úspěch referenda nepovede k praktickým politickým a právním opatřením, jako spíše k ideologické demonstraci síly. Při vědomí těchto skutečností nevyjadřuje PNP podporu referendu, ale vyzývá voliče, aby se při své volbě (eventuálně bojkotu) zachovali podle svého nejlepšího svědomí.
Tomáš Bílek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michael Michael | E-mail | Web | 6. února 2015 v 12:13 | Reagovat

V zásadě rozumím Vašemu stanovisku. Ještě si nejsem jist, zda ho sdílím, ale pokládám jej za rozumné.

Můj problém s tímto referendem je, že plete dohromady tři otázky. Moje motivace podepsat klesá od třetí otázky k první. Třetí je myslím jasná a domnívám se, že by ji podepsalo mnoho lidí napříč názorovým spektrem, protože apeluje na svobodu. Druhá a první už jsou méně jasné a silně polarizující.

2 Tomáš Bílek Tomáš Bílek | E-mail | 8. února 2015 v 12:48 | Reagovat

Děkuji za názor, Michaeli. Samy o sobě ty otázky mohou být (a jsou) legitimní. Avšak kontext, motivy, míra odporu vůči homosexuálům jako lidem, politický prostředek (referendum), praktičnost (kdy Fico už dříve dostatečně implantoval prorodinné prvky do legislativy), ekonomičnost atd. u mě vzbuzovaly pochybnosti. Uznávám, že neokázalá účast (a hlasování "pro"), bylo jedním z racionálních přístupů k tomuto dilematu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama